Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-01-2023
Nowotwory jamy ustnej stają się coraz bardziej poważnym globalnym problemem zdrowotnym. Szacuje się, że na raka jamy ustnej co roku zapada 375 000 osób. Wczesne zdiagnozowanie tego nowotworu znacznie zmniejsza obciążenie organizmu chorego związane z leczeniem i poprawia długoterminowe przeżycie.
Wczesne rozpoznanie choroby jest bardzo istotne, ponieważ rak jamy ustnej to nowotwór, który może rozwijać się szybko i agresywnie, co zmniejsza szanse na skuteczne leczenie chorego. Obecnie światowy 5-letni wskaźnik przeżycia osób z rakiem jamy ustnej wynosi mniej niż 50%, co wynika m.in. z tego, że większość chorych diagnozowana jest na późnym etapie rozwoju nowotworu, kiedy leczenie jest bardziej inwazyjne, droższe i mniej efektywne.
Konieczne jest również edukowanie zarówno pacjentów, jak i kadr medycznych. I to nie tylko personelu związanego ze stomatologią – wielu lekarzy ogólnych nie potrafi rozpoznać niebezpiecznych zmian na śluzówce jamy ustnej, gdyż nie ma praktycznego doświadczenia we wstępnym odróżnianiu tych nieprawidłowości. Tymczasem większość nowotworów w jamie ustnej jest poprzedzona klinicznie widocznymi potencjalnie złośliwymi zaburzeniami, a także widocznymi mikroskopowo zmianami w nabłonku, znanymi jako dys