Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-01-2023
Mimo posiadanej przez ludzkość dużej wiedzy na temat rozwoju szkliwa i zębów, nadal nie wiadomo, jak i dlaczego niektórzy ludzie są bardziej narażeni od innych na próchnicę lub choroby wrodzone mineralnych tkanek zębów.
Problem zbadał interdyscyplinarny zespół naukowy z North Western University – badacze zmapowali jony w ludzkich zębach i odkryli znaczące różnice strukturalne szkliwa pomiędzy badanymi próbkami. Odkrycie to może poprawić zrozumienie cyklu życiowego mineralnej tkanki zębów i wpływu tegoż na ludzkie zdrowie.
Badacze doszli do swoich spostrzeżeń wykorzystując technologię dyfrakcji rentgenowskiej. Dzięki temu mogli zauważyć niewielkie różnice – rzędu pikometrów – w parametrach krystalograficznych kryształów szkliwa, które powiązali z obecnością jonów takich, jak magnez, sód, węglan. W badanych zębach zaobserwowano różnice w mezoskali (to jest w skali pośredniej między wielkością atomową a widoczną dla ludzkiego oka) w układzie pojedynczych pręcików szkliwnych i tkanki znajdującej się wokół nich. Odkryto, że na poziomie mezoskali istnieją różnice zarówno w orientacji sieci, jak i w jej strukturze między próbkami szkliwa z różnych zębów.
Naukowcy uważają, że obserwacja nieorganicznego „odcisku palca” kryształów szkliwa daje wgląd w to, co działo się, kiedy tworzyło się szkliwo. To z kolei może wyjaśniać, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na próchnicę i inne choroby zębów.