Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-01-2023
Jeśli podczas wizyty dziecka u stomatologa dentysta zaobserwuje zmiany w szkliwie zębów, może/powinien zapytać o przyjmowanie przez młodego pacjenta leków z grupy NLPZ. Odkryto bowiem, że leki przeciwzapalne, które powszechnie przyjmowane są przez dzieci, mogą doprowadzić do powstania zmian w szkliwie.
Z badania przeprowadzonego na uniwersytecie w San Paulo w Brazylii wynika, że defekty szkliwa zębów wskutek przyjmowania leków z grupy NLPZ obserwuje się u około 20% dzieci na całym świecie. W ostatnich latach lekarze stomatolodzy zaobserwowali też gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się na leczenie z powodu bólu, na których zębach były białe lub żółte plamy, a także notowano u nich nadwrażliwość zębów i kruchość szkliwa.
Badacze skojarzyli, że pierwsze lata życia, kiedy tworzą się defekty szkliwa, to okres, w którym często występują choroby przebiegające z wysoką gorączką, w których leczeniu najczęściej wykorzystywane są farmaceutyki z grupy NLPZ. Wykazano, że stosowanie tych leków powoduje naruszenie mineralizacji zębów – zęby zawierały poniżej normalnego poziomu wapnia i fosforanów, a gęstość mineralna była niska. Okazało się, że stoją za tym zmiany w białkach niezbędnych do mineralizacji i różnicowania komórek, co ma z kolei wpływ na skład szkliwa zębów.