Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 16-12-2022
Doradcy finansowi podkreślają, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jakiej wysokości przychody powinien zapewnić sobie dentysta w czasie pracy zawodowej, aby doczekać się emerytury, której wysokość zapewni mu życie na odpowiednim dla niego poziomie. Zwracają uwagę, że należy sobie zadać trzy kluczowe pytania, aby umieć oszacować, jak dużo trzeba zarabiać teraz, żeby na emeryturze mieć zapewnione finansowanie potrzeb życiowych.
Po pierwsze należy zastanowić się, co chce się robić na emeryturze. To ważne, ponieważ ludzie najczęściej mają błędne przekonanie, że planowanie emerytalne opiera się wyłącznie na oszacowaniu, ile pieniędzy trzeba zebrać. Należy więc przeanalizować swój styl życia, plany na samorozwój podczas emerytury, podróże, spędzanie wolnego czasu.
Po drugie – oszacować, jaka jest sytuacja osobista. Ponieważ u każdego człowieka jest ona inna, dlatego też to, co sprawdzi się u znajomych bądź przyjaciół, niekoniecznie musi zadziałać w przypadku konkretnego dentysty. Przeanalizować trzeba wydatki gospodarstwa domowego, wydatki na utrzymanie osób, którym zapewnia się bezpieczeństwo finansowe, spłatę kredytów.
Po trzecie, oszacować, czy zbudowało się pewną elastyczność finansową i ochronę przed inflacją. To ważne, ponieważ życie zmienia się na przestrzeni lat, a kryzysy gospodarcze mogą dotknąć w każdym momencie i każdego.