Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-10-2022
Według danych z Centers for Disease Control and Prevention w USA, wśród wszystkich zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów opioidy na receptę stanowią prawie 18%.
Z badania przeprowadzonego przez Eastman Institute for Oral Health przy University of Rochester Medical Center wynika, że istnieje nadzieja na nieopioidową alternatywę dla ostrego bólu w stomatologii. Badanie przeprowadzono z uwagi na niepokojący wzrost wskaźników zgonów związanych z opioidami na receptę – zwiększył się on w latach 2019-2020 o ponad 16%.
Alternatywą byłoby zastosowanie kombinacji nieopioidowych leków przeciwbólowych i dodanie do tej mieszanki gabapentyny.
Naukowcy przeanalizowali postępowanie przeciwbólowe w dwóch grupach pacjentów. W pierwszej – złożonej z 3300 pacjentów – w 2012 roku osoby z łagodnym bólem leczono ibuprofenem lub acetaminofenem, a w przypadku bólu o nasileniu umiarkowanym bądź silnym podawano im większe dawki ibuprofenu lub kombinacje opioidów. W drugiej grupie – 3800 osób, które miały ekstrakcje od marca 2021 do lutego 2022 – nie wykorzystywano żadnego opioidu. W przypadku łagodnego bólu przepisywano paracetamol lub ibuprofen, natomiast przy bólu o nasileniu umiarkowanym lub silnym podawano wyższe dawki ibuprofenu lub połączenie ibuprofenu z paracetamolem, a u pacjentów, którzy nie mogli przyjmować ibuprofenu lub acetaminofenu, w 2022 roku zastosowano kombinację mieszanki przeciwbólowej z gabapentyną jako alternatywą dla opioidów.