Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 28-09-2022
Z uwagi na zwiększającą się częstość występowania nowotworów jamy ustnej, naukowcy podejmują coraz częściej badania służące poznaniu czynników ryzyka i tych, które mogą sprzyjać progresji raka jamy ustnej. Coraz więcej wyników tych badań wskazuje na to, że dysbakterioza jamy ustnej, a także określone drobnoustroje mogą odgrywać dużą rolę w ewolucji, rozwoju, postępie i przerzutach raka jamy ustnej. Dotyczy to również wyjątkowo niebezpiecznego raka płaskonabłonkowego jamy ustnej.
Udowodniono, że mikrobiom jamy ustnej może bezpośrednio lub pośrednio oddziaływać na komórki i uruchamiać procesy skutkujące transformacją nowotworową.
Należy podkreślić, że u zdrowych ludzi mikrobiom jamy ustnej zarządzany jest przez pożyteczne dla gospodarza bakterie. Kiedy jednak pojawia się zaburzenie równowagi mikroekologicznej, dochodzi do zmian w sygnalizacji immunologicznej i metabolicznej. Zaburzenie to związane jest z istnieniem przewlekłego stanu zapalnego, przerwaniem bariery nabłonkowej, zmianami w proliferacji i różnicowaniu się komórek. Zmiany patofizjologiczne mogą z kolei powodować raka jamy ustnej.