Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 08-09-2022
Naukowcy zaangażowani w badania populacyjne wskazują, że skoncentrowana na pacjencie opieka stomatologiczna jest istotna, jednak powinna ona uwzględniać wpływ społeczny, ekonomiczny, fizyczny i stan umysłowy pacjenta, aby faktycznie działa jako element profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz zdrowia ogólnego. W obecnym świecie widać bowiem wyraźnie nierówności pomiędzy pacjentami – pod względem statusu społecznego, politycznego i ekonomicznego. Niestety, dysproporcje w zakresie dostępu do opieki stomatologicznej – i w konsekwencji także w odniesieniu do stanu zdrowia jamy ustnej – pogłębiają się.
Eksperci uważają, że podstawowy system opieki zdrowotnej powinien zapewniać usługi w zakresie higieny jamy ustnej. Uniwersalne podejście dla wszystkich – niezależnie od statusu społecznego, polityki danego państwa, specyfiki regionalnej – powinno obejmować badanie zdrowia jamy ustnej, a także promocję produktów bezcukrowych, fluoryzację, instruktaż higieny jamy ustnej i standardową profilaktykę stomatologiczną.
Aby móc realizować założenia systemu stomatologicznego skoncentrowanego na pacjencie, potrzebne jest zwiększenie nakładów finansowych na poprawę działania tej struktury. Konieczne jest też promowanie zdrowego stylu życia. Nieodzowne jest również ciągłe dokształcanie i szkolenie pracowników służby zdrowia.