Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-07-2022
Metale stosowane w materiałach dentystycznych są najczęstszą przyczyną reakcji pojawiających się na śluzówce jamy ustnej i występowania zmian na tej tkance. Obecnie niewiele wiadomo, w jaki sposób te reakcje zachodzą, ponieważ w przeciwieństwie do alergii skórnych, które pojawiają się w wyniku odpowiedzi, na przykład, na biżuterię z niklu czy złota, materiały dentystyczne, takie jak amalgamat, mogą powodować zmiany lichenoidalne, podczas gdy inne, jak na przykład stopy niektórych metali, mogą wywoływać nadwrażliwości. Są to zatem różne reakcje histologiczne.
Najprawdopodobniej reakcje te pojawiają się w wyniku bezpośredniego kontaktu zęba z wypełnieniem zawierającym metal z błoną śluzową jamy ustnej. Często pojawiają się dopiero po dłuższym czasie od założenia wypełnienia, np. po kilku latach. Obecnie nie wiadomo, czym spowodowane jest to opóźnienie. Istnieją sugestie, że bezpośrednią przyczyną tych reakcji
jest nie tyle metal, co raczej utlenianie powierzchni uzupełnienia lub powstanie produktów będących wynikiem korozji, która w warunkach środowiska jamy ustnej toczy się w materiale wypełniającym ubytek. Powodem mogą być również bakterie kolonizujące powierzchnię uzupełnienia lub produkty ich przemiany materii.