Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 06-07-2022
Reakcje na materiały dentystyczne w jamie ustnej są znane od dziesięcioleci, ale metody ich identyfikacji i eliminacja w dalszym ciągu opierają się w głównej mierze na ocenie wizualnej i doświadczeniu stomatologa.
Najczęściej reakcje na materiały dentystyczne określane są jako alergie, ale często są to również reakcje dające zmiany liszajowate. Większość z tych reakcji pojawia się w wyniku kontaktu z wypełnieniem wykonanym z amalgamatu dentystycznego. Środkiem zaradczym jest zastąpienie tego materiału innym, aczkolwiek warto pamiętać, że metale, takie jak złoto, pallad, nikiel, chrom, również mogą wywołać zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.
Problem reakcji na materiały stomatologiczne rzadziej dotyczy innych materiałów do wypełnień, akryli wykorzystywanych do tworzenia protez, a także kompozytów i szkieł polimerowych. Odnotowano również reakcje związane z materiałami endodontycznymi i uszczelniającymi.
Ponieważ niektóre zmiany liszajowate lub owrzodzenia jamy ustnej w rzadkich przypadkach mogą zwiększać ryzyko raka jamy ustnej, dlatego zrozumienie roli materiału stomatologicznego w chorobach błony śluzowej jamy ustnej jest ważne dla wszystkich członków zespołu dentystycznego, którzy zajmują się doborem materiałów wykorzystywanych w zabiegach i ich stosowaniem w warunkach klinicznych. Istotne jest także rozumienie i dostrzeganie różnic między wrażliwością skóry i błon śluzowych, gdyż odmienności te mają wpływ na występowanie i nasilenie reakcji na materiał, a także należy je uwzględniać przy interpretacji wyników kontaktowych testów płatkowych.