Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 30-06-2022
Z badań wynika, że nie wszyscy użytkownicy protez całkowitych wiedzą, iż brak zębów nie zwalnia ich z troski o higienę jamy ustnej. Choć znakomita większość deklaruje, że wie, iż nawet przy bezzębiu należy zachować odpowiednią higienę w jamie ustnej, to odsetek osób, które o tym nie wiedzą, jest dość znaczny i wynosi kilkanaście procent.
Istotne jest, że osoby, które w trakcie przeprowadzania badań były już bezzębne, to w czasie, kiedy posiadały jeszcze własne zęby, dbały o higienę jamy ustnej. Przeciętnie co drugi uczestnik badań szczotkował zęby dwa razy dziennie.
Mimo dostępu do informacji i wzrostu świadomości społecznej na temat konieczności zachowywania higieny jamy ustnej nadal niektóre osoby uważają, że lepiej jest usunąć wszystkie własne zęby, niż zmieniać nawyki (tutaj: poprawić starania o zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej), podejmować leczenie chorych zębów, ponosić związane z nim koszty i znosić wynikające z leczenia niedogodności. Wydaje im się, że jeśli usuną własne zęby, pozbędą się wszystkich problemów zdrowotnych i funkcjonalnych w obrębie jamy ustnej, włącznie z koniecznością dbania o higienę tego obszaru, co, oczywiście, jest nieprawdą.