Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-06-2022
Zespół Sjögrena to choroba autoimmunologiczna, która powoduje postępujące uszkodzenie gruczołów zewnątrzwydzielniczych, w tym gruczołów ślinowych. W efekcie w jamie ustnej dochodzi do hiposalizacji i/lub kserostomii. Suchość w jamie ustnej może utrudniać żucie, rozmowę, przełykanie i sen, ale też zmniejszenie ochronnych właściwości śliny może również zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy zębów i kandydozy jamy ustnej.
Jednym z rozwiązań w zaawansowanej chorobie jest stosowanie substytutów śliny, ale chorzy dość szybko mogą z nich rezygnować z uwagi na nieakceptowanie takich właściwości tych produktów, jak smak, konsystencja czy zapach.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Amsterdamu wynika, że pacjenci z zespołem Sjögrena powinni być zaangażowani w opracowywanie nowych substytutów śliny już od wczesnych etapów tworzenia tych produktów. Wynika to z faktu, że mogą oni wnieść wiele informacji odnośnie preferowanych właściwości tych preparatów.
W badaniu ankietowym przeprowadzonym z udziałem 59 pacjentów z zespołem Sjögrena udało się wytypować najbardziej preferowane właściwości substytutu śliny. Idealny preparat tego typu powinien mieć lekką, wodnistą konsystencję w formie sprayu, neutralny smak i powinien długotrwale łagodzić dolegliwości związane z suchością jamy ustnej. Poza tym nie powinien zawierać sztucznych słodzików ani alkoholu, nie powinien mieć też gorzkiego smaku i nie może powodować przebarwień zębów.