Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-06-2009
Lekarze i stomatolodzy wykonują wolny zawód. Kiedy decydują się zarobkować na własną rękę, obowiązują ich takie same przepisy o odprowadzaniu składek, jak każdego innego przedsiębiorcę. Działalność gospodarcza dla stomatologa wiąże się więc z obowiązkiem odprowadzania składek do ZUS i rozliczeń z urzędem skarbowym. Przedsiębiorca w terminie 7 dni od chwili rozpoczęcia powinien zgłosić się do ZUS, by:
-
wypełnić formularz dla osób fizycznych ZUS ZFA i zarejestrować się jako płatnik składek;
-
na formularzu ZUS ZUA dokonać swojego zgłoszenia jako osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu; albo na formularzu ZUS ZZA dokonać zgłoszenia swojej osoby podlegającej jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu;
-
do zgłoszenia do ubezpieczenia dołączyć kopie decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP oraz zaświadczenie z urzędu statystycznego o badaniu numeru REGON.
Zgłoszenie do ubezpieczenia osoby wykonującej wolny zawód powinno być opatrzone kodem o cyfrach początkowych 05 40.
Na wniosek przedsiębiorcy możliwe jest również zgłoszenie do nieobowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, dzięki czemu jeśli przedsiębiorca zachoruje, będzie mógł otrzymać zasiłek chorobowy.
Dużym plusem dla przedsiębiorców jest możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie przez okres 24 miesięcy od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej.
„Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to zatem 382,80 zł (30 proc. x 1276 zł). Jednak z takiej ulgi nie skorzysta każdy młody biznesmen. Przywilej ten nie dotyczy bowiem osób, które:
*prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
*wykonują działalność gospodarczą dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej” - podaje „Rzeczpospolita”.
Źródło: „Rzeczpospolita”