Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 02-06-2022
Wyniki nowego badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Yorku potwierdzają, że istnieje kryzys w zakresie opieki stomatologicznej nad osobami z poważnymi chorobami psychicznymi. Okazuje się, że pacjenci tacy tracą wszystkie zęby trzykrotnie częściej w porównaniu do osób z populacji ogólnej.
Wykazano, że czynnikiem przyczyniającym się do tego stanu rzeczy jest brak integracji usług związanych z opieką medyczną nad zdrowiem jamy ustnej, zdrowiem psychicznym i fizycznym, oraz brak wsparcia dla osób z ciężkimi schorzeniami psychicznymi w dostępie do opieki dentystycznej.
Badacze podkreślają, że istnieje potrzeba, aby personel zajmujący się opieką psychiatryczną, wspierał także zdrowie jamy ustnej swoich podopiecznych. Zwracają uwagę, że podczas kryzysu zdrowia psychicznego może dojść również do załamania zdrowia fizycznego i dotyczy to także zdrowia jamy ustnej. Skutki tego mogą być dalekosiężne – w postaci problemów z zębami spowodowanymi próchnicą, bólami i chorobami jamy ustnej, które dotykają dziąsła i przyzębie. Naukowcy wzywają do włączenia zdrowia jamy ustnej do planowania opieki nad osobami doświadczającymi poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym.