Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Z posiedzenia Rady Ochrony Pracy
  • 02-06-2009
 


 

Obradowała Rada Ochrony Pracy. Najważniejsze wnioski z posiedzenia, które powinny zainteresować aktywnych zawodowo stomatologów, to:

  • Należy rozwijać świadomość społeczną ogółu społeczeństwa – stanowi to klucz do sukcesu w dziedzinie poprawiania bezpieczeństwa warunków pracy. Nadal problematyka bezpieczeństwa warunków pracy jest postrzegana jako uciążliwy obowiązek, a nie jak czynnik sprzyjający rozwojowi gospodarczemu, wzrostowi konkurencyjności i poprawie warunków samego zatrudnienia.

  • Złe lub nieodpowiednie warunki pracy obciążają budżet państwa – rocznie ok. 4,4 mld zł przeznacza się na wypłaty rent, odszkodowań i chorób zawodowych.

  • Prawdziwy obraz warunków pracy i złożoność problematyki bezpieczeństwa zatrudnienia odzwierciedlają nie tyle statystyki, co badania prowadzone przez instytuty zajmujące się tymi kwestiami. Jak czytamy w gazecie „Bezpieczeństwo Pracy” na temat działań podejmowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy: „Na podstawie strategii rozwoju kraju na lata 2007-2015 został opracowany i przyjęty program wieloletni pn. "Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy", w ramach którego Instytut realizował w 2008 r. 126 zadań w zakresie służb państwowych oraz 40 projektów badawczych i rozwojowych, a także koordynował realizację 22 projektów prowadzonych przez 14 jednostek naukowych1. Są to badania naukowe o charakterze interdyscyplinarnym”. Z wynikami tych badań zapoznało się ok. 5 mln osób.

  • Zacieśnienie współpracy między lekarzami a służbami BHP to jeden z celów, do którego realizacji dąży Instytut Medycyny Pracy, ponieważ obecnie współdziałanie takie nie zawsze ma miejsce. Przedmiotem badań Instytutu są choroby zawodowe i ochrona zdrowia pracujących.

  • Stresogenne warunki pracy są przyczyną częstych zwolnień lekarskich – zwrócił na to uwagę dr Edmund Anczyk, dyrektor Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

  • Niezbędne jest doskonalenie programu działań ZUS związanego z zapobieganiem wypadkom i chorobom zawodowym.

  • Środki ochrony indywidualnej powinny być bezpieczne, a często takie nie są. „Środki ochrony indywidualnej niespełniające wymagań zasadniczych i innych są szczególnie groźne, ponieważ dają złudne poczucie bezpieczeństwa" - podkreślił dr Marcin Liwo, zastępca głównego inspektora pracy. Dlatego konieczne jest prowadzenie akcji edukacyjno – informacyjnych, zaznajamiających z przepisami dotyczącymi oceny zgodności. Stosowanie środków, narzędzi i urządzeń, które nie posiadają wymaganych prawem certyfikatów bezpieczeństwa, znacznie zmniejsza bezpieczeństwo pracy.

Źródło: „Bezpieczeństwo Pracy”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS