Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 06-04-2022
Badacze z Uniwersytetu w Pakistanie postanowili przyjrzeć się schematowi występowania złamań szczękowo-twarzowych podczas upadków z przyczyn środowiskowych i zawodowych. Po przebadaniu 119 pacjentów, którzy zgłosili się do oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej szpitala klinicznego w Peszawarze, odnotowano, że częściej na złamania żuchwy narażeni byli mężczyźni niż kobiety. Co ciekawe, średnia wieku poszkodowanych wynosiła zaledwie 32 lata, a wypadki spowodowane czynnikami środowiskowymi były częstsze niż te, których przyczyną były czynniki związane z wykonywaną pracą.
Złamanie szczęki dolnej odnotowano u ponad jednej trzeciej pacjentów, a najczęściej do oddziałów chirurgii szczękowo-twarzowej zgłaszały się osoby ze złamaniem w środkowej części twarzy.
Z badania wynika, że środowiskowe i zawodowe złamania elementów twarzoczaszki podczas upadków są powszechne w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Upadki, które powodowane są potknięciem się, poślizgnięciem, upadkiem z wysokości bądź ze schodów najczęściej doprowadzają do złamania środkowej części twarzy a nie żuchwy. Szczęka dolna łamie się najczęściej u sportowców i robotników.