Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 22-03-2022
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali prototyp narzędzia, które emituje światło LED i mierzy fluorescencję barwnika chemicznego, który wcześniej został nałożony na zęby. Następnie podaje odczyt liczbowy wartości pH lub kwasowości płytki nazębnej pokrywającej powierzchnię szkliwa. Dzięki temu urządzeniu będzie można określić, który obszar zęba jest najbardziej narażony na powstanie ubytku.
Twórcy prototypu wyszli z założenia, że skoro płytka nazębna zawiera bakterie wytwarzające kwasy, które wchodzą w interakcję ze szkliwem, powodując demineralizację powierzchni zębów i – ostatecznie – powstanie ubytków, zatem uchwycenie informacji o aktywności kwasowej daje możliwość poznania, jak bakterie rozwijają się w biofilmie lub w płytce nazębnej.
Badanie z wykorzystaniem nowo opracowanego prototypu urządzenia, przeprowadzone na grupie ochotników w wieku 10-18 lat w uniwersyteckim Centrum Stomatologii Dziecięcej Szkoły Dentystycznej wykazało, że ta nieinwazyjna metoda szacowania ryzyka wystąpienia ubytków może okazać się bardzo przydatna w praktyce każdego lekarza dentysty.