Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 25-02-2022
Badacze z Wydziału Stomatologii Uniwersytetów w Hongkongu i Wuhan oraz Szpitala Uniwersytetu w Shenzhen odkryli, że pewien związek znajdujący się w małżach może zwiększać trwałość wypełnienia stomatologicznego poprzez poprawę wiązania między szkliwem a zębiną.
Ponieważ plomby dentystyczne nadal są powszechnie stosowane do odbudowy ubytków spowodowanych próchnicą bądź złamaniami zębów, a trwałość takiego wypełnienia w dużej mierze zależy od długowieczności materiałów i stabilności wiązania pomiędzy nimi a tkanką zęba, dlatego możliwość wzmocnienia wiązania pomiędzy powierzchniami granicznymi obu materiałów korzystnie wpłynęłaby na trwałość wypełnienia i na zapobieganie próchnicy wtórnej.
Małże mają wyjątkowe właściwości adhezyjne do mokrych powierzchni. Ponadto warunki, w których żyją, są trudne, gdyż zmieniają się temperatura i pH wody, mogą pojawiać się też wstrząsy. Są to więc warunki podobne do tych, które mogą pojawiać się w jamie ustnej. To skłoniło naukowców do gruntownego przebadania interakcji zachodzących między płytkami małży i podłożem w wilgotnym środowisku. Dzięki badaniom odkryto białko adhezyjne, które – jak podejrzewano – może wzmocnić wiązanie żywica – zębina. Za właściwości adhezyjne odpowiedzialny okazał się jeden z budujących tę proteinę aminokwasów. Badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych potwierdziły, że związek ten zwiększa trwałość połączenia także między żywicą a zębiną.