Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-02-2022
Leczenie powikłań tkanek miękkich i zapobieganie im mają kluczowe znaczenie we współczesnej implantologii stomatologicznej, ponieważ dzięki temu można uzyskać odpowiednie wyniki biologiczne i sukces estetyczny po zabiegu.
Przez długi czas badania nad implantami koncentrowały się na kości wokół implantu. Ważne były jakość i ilość tkanki twardej – były to mierniki potencjalnego sukcesu terapeutycznego. Obecnie wiadomo, że uwagę powinno się skierować także na tkanki miękkie wokół implantu, ponieważ ocena ich stanu z perspektywy ilościowej i jakościowej determinuje dalsze postępowanie, a także umożliwia oszacowanie ryzyka i szans na powodzenie zabiegu implantowania.
Ocena stanu tkanek miękkich przed zabiegiem implantologicznym i po nim powinna zatem stanowić część ogólnego planu leczenia, a właściwe zarządzanie tkankami miękkimi i odpowiedni dobór czasu wykonania konkretnych działań mają kluczowe znaczenie dla uzyskania sukcesu terapeutycznego.
Wśród powikłań tkanek miękkich wokół implantu wymienia się na ogół brak przyczepionej i zrogowaciałej śluzówki jamy ustnej dziąseł, niewystarczającą objętość tkanek miękkich, rozejście się fragmentów błony śluzowej w miejscu interwencji chirurgicznej. Nieprawidłowości te mogą występować osobno bądź łącznie. Zawsze jednak należy zająć się ich leczeniem jak najwcześniej, aby poprawić przewidywalność interwencji chirurgicznych i w ten sposób zwiększyć prawdopodobieństwo utrzymania się implantu w jamie ustnej.