Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-12-2021
Ageizm polega na dyskryminacji ze względu na wiek. Nie jest to zjawisko nowe, ponieważ istnieje w historii ludzkości praktycznie od zawsze, ale we współczesnym świecie jest nie do przyjęcia i powinno być piętnowane na wszelkich polach manifestowania się.
Wprowadzony w 1969 roku termin ageizm odnosi się do procesu systematycznego stereotypowania i dyskryminacji osób starszych. Jest sposobem odnoszenia się do seniorów, a także postrzegania ich w sposób negatywny poprzez przypisywanie im cech takich, jak niesamodzielność, powolność czy naiwność. Ageizm obserwowany jest także w obszarze stomatologii. Dotyczy między innymi sposobu odnoszenia się do seniorów i postaw pracowników służb medycznych w odniesieniu do osób starszych. Seniorzy mają także większy problem z dostępnością do świadczeń stomatologicznych, a wielu dyskryminowanych jest na wiele rozmaitych sposobów, między innymi odmawia się im prawa do rzetelnej diagnostyki, w tym gównie onkologicznej, do operacji, kosztownego długotrwałego leczenia, refundacji leków czy środków higienicznych. Dyskryminacja ze względu na wiek pojawia się w wymienionych obszarach wskutek stawiania na pierwszym miejscu potrzeb osób młodszych w stosunku do potrzeb osób starszych.
Warto wspomnieć też o ageizmie związanym z wykonywaną pracą zawodową – tutaj dyskryminacja manifestuje się: odsuwaniem starszych pracowników od wykonywania określonych zadań, niedopuszczaniem ich do pewnych obszarów aktywności zawodowych bądź kształcenia, zwolnieniem z pracy lub nieprzyjęciem do pracy z powodu wieku.