Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 30-11-2021
Analitycy szacują, że wartość rynku materiałów stomatologicznych na bazie tlenku cyrkonu w ciągu najbliższych 7 lat wzrośnie o prawie 8%. Wzrost popularności będzie wynikać z użyteczności tlenku cyrkonu i jego cech, dzięki którym materiał ten nadaje pracom protetycznym odpowiednią mechaniczną wytrzymałość i biokompatybilność. Wpływ na to będą również miały inne dwa elementy: szybkie zwiększanie się liczebności osób starszych i popularyzacja outsourcingu usług związanych ze współpracą stomatologów i techników dentystycznych.
Eksperci szacują, że prawdopodobnie także wzrost świadomości pacjentów na temat zalet tlenku cyrkonu będzie miał duży wpływ na szybki wzrost popularności tego materiału. Dwutlenek cyrkonu jest bowiem 5 razy mocniejszy niż porcelana i trwalszy od niej. Z tego też względu jest lepszą alternatywą dla pacjentów, którzy mają trudności z żuciem pokarmu, obgryzają paznokcie i mają tendencje do silnego zaciskania szczęk, co może prowadzić do zniszczeń naturalnych zębów i delikatniejszych protez dentystycznych wykonanych z porcelany. Ponadto tlenek cyrkonu jest już obecnie powszechnie stosowany w stomatologii rekonstrukcyjnej i w technice dentystycznej do wykonywania koron i stałych protez przy użyciu systemu CAD/CAM, co potwierdza jego użyteczność.
Istnieje pogląd, że wzrost popularności tlenku cyrkonu będzie miał dalsze skutki, mianowicie wymusi wprowadzenie do programu kształcenia więcej treści związanych z wykorzystaniem nowatorskich technik i materiałów.