Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 22-11-2021
Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie opublikowali w zeszłym roku wyniki badania, w którym skupiono się na przeanalizowaniu podejścia lekarzy dentystów w Polsce do leczenia pacjentów nieletnich. Omówiono także wykonywane przez dentystów procedury lecznicze i czynniki, które wpływają na komunikację i planowanie leczenia.
Wyniki opracowano w oparciu o analizę 577 ankiet – większość z nich, bo 85,4%, wypełniły dentystki. Średni wiek ankietowanych wynosił ok. 33 lata. Wśród uczestników badania niecałe 18% posiadało specjalizacje, a z tej grupy – 24,3% było petodontami. Ponad 85% ankietowanych leczyło małe dzieci w wieku do 6 lat. 18,5% leczyło zęby mleczne bez znieczulenia miejscowego, a ponad 71% zdecydowało się na skierowanie niewspółpracującego dziecka do leczenia w znieczuleniu ogólnym.
Prawie 85% ankietowanych uznało, że możliwe jest pokonanie dentofobii u dziecka dzięki wizytom adaptacyjnym. Na profilaktykę stawiało porady 98% ankietowanych, a ponad 93% do odbudowy zębów mlecznych wykorzystywało cement szkło-jonomerowy.
60,5% respondentów zadeklarowało przyjmowanie pacjentów niepełnosprawnych. 40,1% korzystało z unieruchomienia dziecka. Z ankiet wynika, że co szósty lekarz był zainteresowany kursami z zakresu pedodoncji.