Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kryzys demograficzny nie uderzy w zawody medyczne
  • 15-05-2009
 

 

Ani student medycyny czy stomatologii, ani technik dentystyczny nie powinien w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat mieć problemów ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Z analiz demograficznych wynika, że pracy nie zabraknie – społeczeństwo się starzeje, a coraz lepsza i bardziej nowoczesna opieka medyczna pozwala dożywać w zdrowiu sędziwego wieku. Rosną też wymagania pacjentów, którzy starości coraz częściej nie chcą kojarzyć z fragmentarycznym uzębieniem.

Gdzie na pewno jest i będzie praca?

  • W małych miejscowościach naszego kraju – już obecnie odczuwa się tam niedobór kadr, szczególnie stomatologów i protetyków.

  • W krajach Europy Zachodniej – tam szybciej niż u nas pojawił się efekt starzenia społeczeństwa i już od kilku lat brakuje u nich kadr medycznych. Niedobory kadrowe były uzupełniane do tej pory personelem m.in. z Polski. Korzystne zmiany w ustawodawstwie i w zarobkach w służbie zdrowia powodują, że medycy i protetycy mniej chętnie opuszczają nasz kraj.

  • Dla personelu medycznego jest obecnie dużo ofert pracy w całym kraju.

    - W drugim półroczu 2008 roku zarejestrowało się u nas, jako osoby bezrobotne, 97 lekarzy, a na koniec roku w rejestrach bezrobotnych figurowało już tylko 29 z nich.
    Podobnie sytuacja wygląda w grupie zawodowej pielęgniarek. W II półroczu zarejestrowanych - jako bezrobotni - było 310 osób, a na koniec już 255 -
    przedstawia dane Urszula Żolińska z WUP w Lublinie.

  • Wzrost świadomości społeczeństwa w kwestii higieny jamy ustnej nie oznacza, że zniknie próchnica i choroby przyzębia oraz naturalny proces utraty zębów, postępujący z wiekiem. A to oznacza, że dla dentystów i protetyków praca zawsze będzie. Zauważają to już młodzi ludzie, którzy mają jeszcze kilka lat czasu na podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów.

    Nie da się ukryć, że w sukurs absolwentom studiów medycznych idzie prestiż ukończonej uczelni. Dlatego, by problemów ze znalezieniem zatrudnienia było jak najmniej, młodzi ludzie chętnie starują na uczelnię, która cieszy się dobrą opinią o wysokości poziomu nauczania.

    - Nasi absolwenci zawsze byli cenionymi pracownikami. Zawody medyczne cieszą się w Polsce także niezmiennie wysokim prestiżem społecznym, choć przez lata ta pozycja nie wiązała się z odpowiednio wysokimi gratyfikacjami finansowymi. Jednak powoli zaczyna się to zmieniać – mówi dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: „Polska Kurier Lubelski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS