Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 16-08-2021
Chociaż cukrzyca typu 2 związana jest z procesem starzenia się, to coraz więcej młodych ludzi również choruje na tę chorobę. Dentysta może być pierwszym lekarzem, który zauważy pewne charakterystyczne objawy cukrzycy – dzięki temu może wspomóc wczesne wykrycie tego schorzenia. Jest to ważne, ponieważ niekontrolowana cukrzyca jest stanem postępującym, którego objawy i powikłania rozwijają się i nasilają z czasem. Zatem im wcześniej nastąpi wykrycie, tym szybciej pacjent może otrzymać leczenie i wprowadzić zmiany w stylu życia, które mogą znacznie zatrzymać lub nawet odwrócić postęp choroby.
Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, pacjenci z cukrzycą są bardziej podatni na próchnicę, choroby przyzębia, suchość jamy ustnej i raka jamy ustnej. Częściej również zmagają się z infekcjami grzybiczymi i pleśniawkami, które mogą powodować zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej.
Stwierdzono, że spożycie produktów mlecznych jest odwrotnie proporcjonalne do występowania cukrzycy typu 2. Oznacza to, że spożywanie większej ilości nabiału zmniejsza ryzyko cukrzycy. Ponieważ mleko jest również bogatym źródłem wapnia i są sygnały wskazujące na to, że działa antypróchnicogennie, może być korzystnym dodatkiem lub zamiennikiem w diecie pacjenta.