Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-08-2021
Elektroniczna dokumentacja medyczna ma ogromne zalety, ale dane pacjentów są łakomym kąskiem dla hakerów internetowych. O ile dane podstawowe zawarte w rejestrze praktyk medycznych mogą kosztować na czarnym rynku niewiele, o tyle już te same dane w połączeniu z dokumentacją medyczną pacjenta mogą kosztować nawet tysiąckroć więcej.
Cyberataki to nie tylko problem dużych firm – statystyki wskazują, że przeciętnie również 1 na 5 małych firm pada ofiarą ataku przeprowadzonego przez internet. Dodatkowo dane wskazują, że 60% małych firm kończy działalność w ciągu 6 miesięcy od ataku. Wynika to z faktu, że przy żądaniu wysokiego okupu i horrendalnych kosztach naprawienia luk w tarczy bezpieczeństwa elektronicznego firmy cyberatak może kosztować nawet więcej, niż warta jest firma.
Tylko w lipcu 2021 roku cyberprzestępcy przeprowadzili największy w historii atak ransomware w wielu firmach na całym świecie. Domagali się okupu w wysokości w sumie ponad 70 milionów dolarów. Ofiarami było wówczas również wiele podmiotów działających w branży stomatologicznej.
W żadnej praktyce dentystycznej nie powinno zatem w erze cyfrowej zabraknąć dobrych zabezpieczeń ani kompatybilnego z nimi oprogramowania.