Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-07-2021
W stomatologii starzenie się społeczeństwa obserwuje się po rosnącej liczbie pacjentów powyżej 60. roku życia przychodzących do dentysty. Polska należy do grupy krajów, w których społeczeństwo starzeje się najszybciej. Trzeba też pamiętać, że w naszym kraju stan zdrowia jamy ustnej osób starszych bywa bardzo zły. Tymczasem zachowanie własnego uzębienia jest jednym z warunków zachowania zdrowia ogólnego – jama ustna stanowi przecież bramę do całego organizmu.
Z wiekiem w ciele następuje szereg niekorzystnych zmian, które dotykają między innymi układ stomatognatyczny. Z tego powodu seniorzy zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi i czynnościowymi dotykającymi jamę ustną.
Poważny wpływ na zmiany w układzie stomatognatycznym u osób starszych mają choroby przyzębia. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem dochodzi do cofania się (recesji) brzegu dziąsła i w rezultacie odsłonięciu ulega cement korzeniowy. Sprzyja to rozwoju próchnicy korzenia. Rozwija się ona tam szczególnie szybko, jeśli osoba starsza nie dba odpowiednio o higienę jamy ustnej. Ponieważ w Polsce wielu seniorów w dalszym ciągu nie przywiązuje należytej wagi do prawidłowego i systematycznego szczotkowania zębów, a wielu też nie uznaje za konieczne regularnego kontrolowania stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym, dlatego należy się spodziewać, że dentyści będą mieli w najbliższym czasie więcej pracy z pacjentami w wieku 60+.