Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-06-2021
W stomatologii geriatrycznej jest coraz więcej pracy, ponieważ coraz częściej dentyści leczą osoby starsze, a seniorzy dłużej zachowują własne zęby. Przewiduje się, że liczebność populacji osób starszych w ciągu najbliższych 50 lat znacznie wzrośnie, gdyż możliwe będzie dodatkowe wydłużenie czasu życia.
Niestety, wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej złożonych wyzwań zdrowotnych – także w obszarze jamy ustnej. Seniorzy nie tylko są bardziej podatni na próchnicę, ale również częściej doświadczają chorób i recesji dziąseł, kserostomii czy stomatopatii powodowanych przez protezy. Specjaliści związani ze stomatologią i protetyką powinni też wziąć pod uwagę, że starsi pacjenci mogą mieć wiele innych problemów wynikających z zaawansowanego wieku, jak na przykład utrata słuchu, mniejsza zręczność, brak mobilności. Radzenie sobie z problemami seniorów wymaga więc dużego doświadczenia i umiejętności praktycznych.
Umiejętności te trzeba jednak gdzieś wyćwiczyć. Ponieważ tradycyjne treningi rzadko uwzględniają fakt, że pacjenci mogą być starsi i słabsi, dlatego zaczęły się pojawiać nowe szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Utworzono specjalne narzędzie do symulacji treningu wirtualnego, które w przekonujący sposób naśladuje fizyczne, wzrokowe i słuchowe doświadczenia starszego, słabego pacjenta o złożonych potrzebach. Po przetestowaniu programu w grupach wykwalifikowanych specjalistów stomatologii i studentów okazało się, że system wirtualny faktycznie pomaga poprawić jakość leczenia starszych pacjentów, oferowaną zarówno przez doświadczonych adeptów nauk stomatologicznych, jak i początkujących. Wirtualna rzeczywistość może więc stać się skutecznym rozwiązaniem na budowanie u personelu stomatologicznego lepszego zrozumienia potrzeb pacjentów w podeszłym wieku.