Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Informacje rzecznika NRL
  • 30-04-2009
 

 

 

 

 

Prezydium NRL przyjęło stanowiska dotyczące:

  • Postępowania pojednawczego pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej odnośnie projektu zmiany Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4.11.2003 r., dotyczącej niektórych kwestii związanych z organizacją czasu pracy. „Prezydium jest zdania, że z punktu widzenia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pacjentów oraz słusznych interesów pracowników ochrony zdrowia możliwy do zaakceptowania jest kompromis polegający na uznaniu, że cały czas pełnienia dyżuru medycznego należy traktować jako czas pracy, przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości stosowania tzw. indywidualnego opt-outu” - czytamy w „Gazecie Lekarskiej”. Trzeba zagwarantować pracownikowi możliwość podjęcia decyzji odnośnie stosowania opt-outu, przy czym niewyrażenie przez niego zgody nie będzie skutkować żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Należy też określić maksymalny tygodniowy czas pracy, na który pracownik może się zgodzić (nie więcej niż 60 godz./tydzień).

  • Projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych oraz pozaaptecznych. NRL zauważyła, że w projekcie po raz kolejny produkty homeopatyczne posiadają status środków leczniczych. Prezydium zwróciło uwagę, że konieczna jest zmiana prawa, ponieważ nie ma dowodów na to, że preparaty homeopatyczne wykazują właściwości lecznicze. Ponadto załączniki do projektu rozporządzenia nie uwzględniają w pewnych miejscach procesu harmonizacji produktów leczniczych w nich zamieszczonych.


     

Na posiedzeniu Prezydium NRL 16.03.2009 r.:

  • Pozytywnie zaopiniowano kandydaturę prof. dr. hab. Andrzeja Lewińskigo na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii.

  • Przyjęto stanowisko odnośnie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, wskazując, że obowiązek prowadzenia rachunków kosztów świadczeń opieki zdrowotnej ma dotyczyć po zmianie przepisów wszystkich świadczeniodawców, korzystających ze środków publicznych w zakresie świadczeń zdrowotnych. Obecnie obowiązek przesyłania ministrowi zdrowia raportów dotyczących kosztów świadczeń opieki zdrowotnej dotyczy jedynie świadczeniodawców stosujących przepisy ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości. Prezydium zauważa, że uzasadnienie nie wymienia korzyści, wynikających z wprowadzenia obowiązku prowadzenia rachunków dla wszystkich świadczeniodawców. W uzasadnieniu nie zawarto też informacji o tym, czy wprowadzenie nowych przepisów będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami dla świadczeniodawców; a jeśli tak, to w jakiej będą one wysokości.

  • Przyjęto stanowisko odnośnie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, popierając proponowane zmiany prawa, z zastrzeżeniem, że wyznaczony w projekcie termin uruchomienia domów opieki społecznej dla osób upośledzonych psychicznie oraz system środowiskowych domów samopomocy jest mało prawdopodobny do realizacji.

  • Pozytywnie oceniono projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Sprzeciw wzbudził projekt art. 1 pkt 7, uchylający przepisy art. 59a i 59b ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Przepisy te gwarantują przekazanie przez kierowników samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej nie mniej niż 40% kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie NFZ z tytułu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na wzrost wynagrodzeń pracowników tych zakładów.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS