Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-05-2021
Częste przepisywanie przez dentystów leków opioidowych pacjentom po zabiegach stomatologicznych lub zmagających się z bólem przewlekłym jest coraz częściej poruszanym tematem – głównie z uwagi na ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych i rozwoju uzależnienia.
Wyniki badania opublikowanego w American Journal of Preventive Medicine przez zespół z Medical School and School of Dentistry przy Uniwersytecie w Michigan, uzyskane po analizie danych od 8,5 mln nastolatków i dorosłych pacjentów, którzy przeszli zabiegi stomatologiczne w latach 2011-2018, potwierdziły, że wskaźniki przedawkowania były dwa i pół razy wyższe wśród pacjentów, którzy zrealizowali receptę na lek opioidowy po zabiegu dentystycznym, w porównaniu z tymi, którzy nie zrealizowali takiej recepty. Co więcej – wskaźniki przedawkowania były również wyższe wśród członków rodzin tych pacjentów, prawdopodobnie z powodu niewłaściwego użycia tabletek, które pozostały.
Naukowcy przeanalizowali 2700 przedawkowań, które wystąpiły w ciągu 90 dni po ekstrakcji zęba lub po 119 innych zabiegach stomatologicznych. Zidentyfikowali pacjentów, którzy są bardziej narażeni na przedawkowanie opioidów po otrzymaniu recepty na te leki. To osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi i zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych oraz osoby objęte amerykańskim darmowym ubezpieczeniem Medicaid.