Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-04-2021
Z badania, które zostało przeprowadzone w Japonii, wynika, że dzięki czynnikom epigenetycznym możliwe jest opracowanie nowych terapii regeneracyjnych przyzębia.
Naukowcom udało się przekształcić w progenitorowe komórki macierzyste komórki z wysp Malasseza pochodzące z więzadła ozębnej, które stymulowano czynnikami epigenetycznymi. Następnie uzyskane komórki macierzyste zostały bezpośrednio zróżnicowane do komórek zaangażowanych w tworzenie więzadła przyzębia – komórek śródbłonka, mezenchymalnych i komórek kościotwórczych.
To istotne odkrycie, ponieważ otwiera nową ścieżkę pozyskiwania komórek macierzystych, które można wykorzystać w stomatologii regeneracyjnej. Badacze zwrócili uwagę, że chociaż stosunkowo łatwo jest pobrać komórki macierzyste miazgi zęba, to trudno już jest uzyskać odpowiednią liczbę komórek dobrej jakości, a ponadto do zastosowania w stomatologii regeneracyjnej wymagana jest stabilna podaż komórek macierzystych. Dzięki opracowanej metodzie bezpośredniego przeprogramowania komórek z wykorzystaniem czynników epigenetycznych, można taką stałą podaż zapewnić.