Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-12-2020
Po zabiegu implantowania konieczne jest częste monitorowanie przebiegu integracji wszczepu z tkankami, w których implant został osadzony. Oznacza to częste wykonywanie badań obrazowych z wykorzystaniem promieni RTG. Aby zmniejszyć dawki promieniowania rentgenowskiego, na które narażony jest pacjent poddawany częstemu obrazowaniu, opracowany został czujnik, który można zintegrować z implantami dentystycznymi w celu monitorowania wzrostu kości. Urządzenie to opracowali inżynierowie z jednego z uniwersytetów w Teheranie.
Gadżet cechuje się niskim zużyciem energii, nie wymaga stosowania baterii zasilającej, ma stabilną wydajność i szybko przetwarza informacje. Mierzy zmiany w otaczającym go polu elektrycznym i w ten sposób dostarcza informacji na temat wzrostu kości. Kiedy wokół czujnika tworzy się kość, zmienia się jego pojemność elektryczna. Te właśnie zmiany pojemności elektrycznej są następnie przekazywane do czytnika za pośrednictwem bezprzewodowego łącza.
W badaniach wykazano, że pojemność czujnika od wczesnego etapu implantacji do pełnego wyzdrowienia i rozwoju kości wzrosła ponad siedmiokrotnie.
Naukowcy planują przeprowadzenie badań klinicznych z udziałem pacjentów posiadających implanty stomatologiczne wszczepione w różnych wskazaniach, a następnie komercjalizację wynalazku.