Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-11-2020
Alergia na lateks to wciąż temat aktualny wśród pracowników służby zdrowia – również w dziedzinie stomatologii i techniki dentystycznej. Reakcja alergiczna, która powstaje w wyniku kontaktu z lateksem, obejmuje różnego rodzaju symptomy – od miejscowych skórnych aż po ogólnoustrojowe, z reakcjami anafilaktycznym włącznie. Alergiczna odpowiedź organizmu na lateks może nastąpić natychmiast po kontakcie lub dopiero po dłuższym czasie.
Z badań, które kilka lat temu przeprowadzono wśród pracowników służby zdrowia, wynika, że u 100% badanych wystąpiła pokrzywka kontaktowa, a u ponad połowy – nieżyt nosa. Niewiele mniej osób zmagało się z zapaleniem spojówek, natomiast u co trzeciego badanego notowano duszność. Aż co czwarty uczestnik badania wykazywał reakcje uogólnione. Anafilaksję stwierdzono u 6% badanych.
Co ciekawe, alergia na lateks została po raz pierwszy została zdiagnozowana w obszarze związanym ze stomatologią – w 1927 roku opisany został przypadek pacjentki, u której odnotowano pokrzywkę i obrzęk twarzy oraz głośni po zastosowaniu kauczukowej płytki dentystycznej.
Reakcje krzyżowe z lateksem nie są rzadkie – za główną przyczynę ich wystąpienia uznaje się pokarmy. Z badań wynika, że nawet ponad 50% osób, które są uczulone na lateks, wykazują również uczulenia na owoce tropikalne – zarówno surowe, jak i w postaci przetworzonej.