Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-11-2020
Naukowcy z Korei opracowali innowacyjną metodę wytwarzania ceramicznej powłoki na potrzeby zabiegów z wykorzystaniem implantów. Powłoka wytworzona jest z hydroksyapatytów – to ten sam materiał, z którego zbudowane jest szkliwo zębów. Powłoka hydroksyapatytowa nie jest nowością w implantologii, jednak do tej pory bardzo słabą stroną tego typu rozwiązania była zdolność do odklejania się powłoki, co powodowało, że stawała się ona nieskuteczna.
Koreańscy badacze zanurzali powlekany materiał w roztworze zawierającym wapń i fosfor i napromieniowali mieszaninę laserem. W rezultacie temperatura wzrosła lokalnie tam, gdzie docierała wiązka laserowa. Doprowadziło to do reakcji wapnia i fosforu i wytworzenia hydroksyapatytu w postaci powłoki.
W porównaniu z konwencjonalnymi metodami powlekania implantów nowa technika pomaga utworzyć warstwę o większej sile przylegania do implantu. Ponadto powłoka może być nakładana nie tylko na powierzchnie metalowe, ale również na powierzchnie z materiałów polimerowych, co dotychczas nie było możliwe przy zastosowaniu konwencjonalnych procesów technologicznych.