Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 28-08-2020
Dobry wycisk obejmuje w całości obszar przyszłej protezy. Jest dokładnym, wolnym od pęcherzy powietrznych i zniekształceń odbiciem struktur anatomicznych jamy ustnej pacjenta. Pobiera się go najczęściej na specjalnie przystosowanych łyżkach, wykorzystując masy alginatowe. Od pacjenta wymaga się, aby w trakcie trwania czynności nie wykonywał zbędnych ruchów oraz rozluźnił mięśnie warg i policzków. Ich napięcie utrudnia dotarcie masy alginatowej w zachyłki jamy ustnej. Często zdarza się też, że chcąc pomóc, pacjent otwiera szeroko usta. Niestety daje to odwrotny skutek.
Tuż przed każdym wyciskiem pacjent powinien przepłukać jamę ustną wodą. Usuwa to zalegający w jamie ustnej śluz, ślinę i ewentualne resztki pokarmowe, które są przyczyną powstania niedokładności. Na wycisku powstają wtedy charakterystyczne pęcherzyki. Zębów nie należy suszyć, gdyż masa łatwo przykleja się do ich powierzchni.
W trakcie samego pobierania pacjent powinien przyjąć odpowiednią pozycję z głową podpartą zagłówkiem, nieco pochyloną ku przodowi. Czasem może pojawić się odruch wymiotny, gdyż masa spływa w kierunku gardła. Aby temu zapobiec, można znieczulić powierzchniowo błonę śluzową podniebienia miękkiego.