Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-08-2020
Z opublikowanego w marcu tego roku pilotażowego programu polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w którym oceniano częstość występowania dysfunkcji kręgosłupa szyjnego wśród studentów stomatologii, wynika, że objawy dysfunkcji kręgosłupa szyjnego, problem bólu, stres i niesprawność karku są wśród żaków stosunkowo często notowane. Naukowcy uważają, że może to wskazywać, iż schorzenia kręgosłupa, jakie stwierdzane są u dentystów, wynikają nie tylko z wykonywanego zawodu, ale także indywidualnych predyspozycji i nawyków konkretnej osoby.
Zatem im lepiej będzie się dbać o prawidłową postawę ciała, tym większe szanse, że podczas pracy zawodowej kręgosłup szyjny nie spowoduje problemów zdrowotnych. Kto nie chce zmagać się z opisanymi wyżej problemami, powinien zainteresować się profilaktyką. Polega ona na tym, aby mniej czasu spędzać pozycjach statycznych (np. nad smartfonem) na korzyść aktywnego, dynamicznego stylu życia.
Wyniki badania dają bowiem sporo do myślenia: na ból głowy 2-3 razy w tygodniu uskarżało się ponad 22% studentów, 2-3 razy w miesiącu – już ponad 45%. Trochę ponad 43% miało problemy z koncentracją, ponad 56% – z uwagą, a co czwarty deklarował problemy z pamięcią. Aż u ponad 50% stwierdzono łagodne schorzenia kręgosłupa szyjnego.