Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-07-2020
W wydanych 15 lipca 2020 r. zaleceniach Ministerstwa Zdrowia odnoszących się do postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce ujęto wskazówki dotyczące ogólnej opieki podstawowej w zakresie stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, a także świadczeń ortodontycznych, protetycznych, periodontologicznych, chirurgicznych.
-
W podstawowych zaleceniach wskazano, aby uwzględniać przede wszystkim procedury wykonywane w stanach wymagających pilnej interwencji, takich jak: ból, procesy zapalne i ropne, urazy, torbiele, a także w stanach obarczonych ryzykiem progresji choroby i wystąpienia powikłań. Zalecany jest także kontakt telefoniczny z lekarzem przed wizytą w gabinecie, aby zdefiniować problem zdrowotny. Dentysta dokonuje na tej podstawie oceny sytuacji i określa, czy konieczne jest odbycie osobistej wizyty w gabinecie stomatologicznym i wykonanie procedury leczniczej.
-
W przypadku świadczeń ortodontycznych leczenie powinno być prowadzone w oparciu o interwencyjną opiekę lekarską i planową opiekę lekarską.
-
Przy świadczeniach protetycznych zaleca się rozważenie konieczności wykonania planowanego leczenia protetycznego, ponieważ długotrwała praca w aerozolu śliny pacjenta podczas szlifowania zębów może być przyczyną zakażenia lekarza i asysty.
-
Świadczenia chirurgiczne realizowane w ramach opieki stomatologicznej powinny być ograniczone do wykonywania procedur w stanach wymagających pilnej interwencji.
-
Świadczenia periodontologiczne zalecane obejmują: diagnostykę kliniczną i leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej (w tym zmian nowotworowych wymagających pobrania materiału do badania histopatologicznego), diagnostykę i leczenie chorób przyzębia z uwagi na ryzyko progresji choroby oraz wystąpienie powikłań miejscowych lub/i ogólnych.