Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-03-2009
Na spotkaniu Prezydium NRL 13.02.2009 r. przyjęło stanowisko względem:
-
Dostarczania do domów pacjentów preparatów do żywienia pozajelitowego, sporządzonego przez apteki szpitalne - jest to pożądana forma opieki nad pacjentem: ze względów oszczędnościowych, organizacyjnych i z powodu zapewnienia choremu maksimum komfortu; pod warunkiem, że pożywienie jest przygotowywane w aptekach szpitalnych. Konieczna jest zmiana przepisów, które w obecnym brzmieniu nie zezwalają na świadczenie usług aptekom szpitalnym w zakresie przygotowywania posiłków dla odbiorcy indywidualnego.
-
Zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie nr 102/2008 Prezesa NFZ z 29.10.2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia na rok 2009. Zwrócono uwagę na to, iż w załączniku do zarządzenia, zawierającym „Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii”:
- podano zbyt niskie maksymalne dawki dzienne stosowane w terapiach;
- nie ujęto zarejestrowanych w Polsce cytostatyków: clofarabiny i nelarabiny.
-
Projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej – zasadniczo wzrost stawek pracowników publicznej służby zdrowia jest jak najbardziej pożądanym zjawiskiem, ale przewidziany w projekcie stopień wzrostu uposażeń jest stanowczo za niski, biorąc pod uwagę przewidywaną inflację.
-
Projektu ustawy zmieniającej ustawę kodeks karny – nie wydaje się właściwym rozwiązanie, by penalnie regulować stosowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Kodeks Etyki Lekarskiej porządkuje sprawy związane z pracami eksperymentalnymi z udziałem człowieka w stadium embrionalnym, a ustawa z 1.07.2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów zawiera przepisy karne odnośnie handlu komórkami i tkankami – w domyśle również embrionalnymi.
-
Projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia” - sprzeciwiono się pomysłowi kierowania pomocy finansowej tylko i wyłącznie do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które zostaną przekształcone w spółki kapitałowe z działaniem opartym o kodeks prawa handlowego. Samorząd lekarski zwraca uwagę, że „przymusowe” przekształcenia jednostek służby zdrowia, bez jednoczesnego urealnienia cen świadczonych usług medycznych, doprowadzą do wyeliminowania procedur najbardziej kosztownych, a tym samym najmniej opłacalnych.
- Projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego – wzrost wynagrodzeń dla stażystów jest pożądany, ale wysokość wynagrodzeń powinna być ustalana na poziomie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłaty nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS za poprzedni kwartał.
-
Projektu uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą „Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli”, opiniując go negatywnie i jako niezgodny z ideą Programu, ponieważ szpitale kliniczne i powiatowe nie są traktowane po równo. Po raz kolejny środki finansowe w ramach tego działania zostały skierowane do szpitali klinicznych i instytutów naukowo-badawczych, czyli posiadających ponad 400 łóżek. I to pomimo wcześniejszych deklaracji resortu zdrowia, że „próg łóżkowy” nie będzie przeszkodą, by wsparcie finansowe otrzymały również i mniejsze placówki szpitalne.
Źródło: „Gazeta Lekarska”