Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-03-2020
W stomatologii augmentację kości wykorzystuje się przy implantowaniu w celu uzyskania długotrwałych korzyści funkcjonalnych i estetycznych. Standardem jest stosowanie przeszczepów autogennych. Ponieważ jednak przeszczepy te mają ograniczoną dostępność i wymagają zastosowania dodatkowej procedury ich pozyskiwania od pacjenta będącego jednocześnie biorcą, zwiększa to ryzyko pojawienia się niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Z kolei przeszczepy allogeniczne lub ksenogeniczne mogą być przyczyną przeniesienia choroby na biorcę. Optymalnym rozwiązaniem wydają się być biomateriały – biokompatybilne, o doskonałych właściwościach osteokondukcyjnych i odpowiedniej wytrzymałości, dające się łatwo formować w pożądany kształt i szybko zastępujące utraconą kość.
Dzięki wykorzystaniu metod wspomaganych komputerowo te same rozwiązania i procedury wykorzystuje się do wytwarzania implantów dentystycznych lub szczękowo-twarzowych w których do formowania elementów metalowych stosuje się lasery a także metody wytwarzania przyrostowego z wykorzystaniem drukarek 3D. Dzięki tym procedurom oszczędza się czas, natomiast dzięki technologii druku 3D szybko uzyskuje się też zaprojektowany kształt, który wymaga jedynie minimalnego dopracowania końcowego.
Dzięki udoskonaleniu technologii CAD CAM i druku 3D możliwe jest obecnie wytworzenie implantów dentystycznych szczękowo-twarzowych i ortopedycznych bezpośrednio z modeli CAD – bez konieczności wykonywania modeli tradycyjną metodą.