Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-03-2009
Układ ruchu to zintegrowana struktura, połączona systemem mięśni, więzadeł i powięzi, której najwyższym piętrem jest żuchwa. Objawem zaburzenia prawidłowości pracy aparatu żującego może być m.in. dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego. Wystarczy, by brakowało zęba, a układ kostno – stawowy nie będzie działał prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, by wszelkie luki i ubytki w uzębieniu - możliwie najszybciej po pojawieniu się - wypełniały dopasowane protezy. Inaczej w obrębie aparatu żującego powstaną asymetrie naprężeń, które wpłyną na funkcjonowanie nawet odległych narządów ruchu w organizmie.
Asymetrie pojawiające się w aparacie żującym wpływają na:
-
mięśnie podpotyliczne, których zadaniem jest prawidłowe ułożenie ciała – naprężenia w tej grupie mięśni generują wzrost napięć w muskulaturze przykręgowej, a to z kolei zaburza funkcjonowanie mięśni okolic brzusznych, grzbietowych oraz płaszczyzn bocznych ciała;
-
mięśnie nadgnykowe i podgnykowe, które poprzez układ muskularny klatki piersiowej, okolic żeber i przepony wpływają na pracę mięśni obręczy biodrowej i kończyn dolnych.
Długotrwałe dysfunkcje aparatu żującego poprzez kolejne piętra układu ruchu generują naprężenia w kończynach dolnych. Niedomagania w pracy tych ostatnich wpływają z kolei na funkcjonowanie zespołów mięśni i stawów w wyższych partiach organizmu. Jest to klasyczne sprzężenie zwrotne, którego pierwotną przyczyną może być bagatelizowana luka w uzębieniu lub niedopasowana proteza. Pośrednim zadaniem protetyki byłoby więc zapobieganie powstawaniu dysfunkcji w układzie ruchu poprzez przywracanie prawidłowej pracy aparatu żującego.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”