Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 19-11-2019
Z doniesień naukowych wiemy, że istnieje ścisły związek pomiędzy wiekiem a chorobami jamy ustnej, objawiający się tym, że im osoba jest starsza, tym częściej u niej notuje się zarówno próchnicę, jak i choroby przyzębia.
W przypadku próchnicy zmiany występują u osób starszych prawie dwukrotnie częściej niż u młodszych osób dorosłych. W odniesieniu do chorób przyzębia lub dziąseł wskaźnik ten w Stanach Zjednoczonych jest prawie taki sam, jak przy próchnicy.
Z uwagi na to, że wraz z wiekiem pojawiają się także objawy spadku nawilżenia tkanek – w tym suchość jamy ustnej – zmniejszanie się produkcji śliny staje się czynnikiem dodatkowo sprzyjającym rozwojowi schorzeń jamy ustnej.
Amerykańskie Towarzystwo Geriatryczne zaleca, aby osoby starsze zwracały uwagę na swój styl życia:
-
nie paliły ani nie żuły tytoniu, jeśli to możliwe – nie używały leków, które zmniejszają produkcję śliny, nie jadły produktów o wysokiej zawartości cukru, szczególnie lepkich oraz cukierków;
-
powinny natomiast codziennie myć zęby pastą z fluorem i nitkować je, regularnie odwiedzać dentystę, po posiłkach żuć bezcukrową gumę i szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, jeśli mają zastępcze zastawki serca albo endoprotezy.