Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-11-2019
Resort zdrowia opublikował projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale jak wskazują przedstawiciele zespołu, który przygotował pierwotną wersję tego aktu prawnego, coraz mniej jest w tych przepisach postulatów środowiska lekarskiego, za to coraz więcej pomysłów resortu.
Nowelizacja dotyczyć miała przepisów określających między nimi zasady odbywania stażu podyplomowego i specjalizacji. Zmiana przepisów miała być pokłosiem zeszłorocznego porozumienia zawartego po proteście rezydentów. Młodzi medycy liczyli, że nowa ustawa zostanie uchwalona jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, ale tak się nie stało.
Lekarze nie są zadowoleni między innymi z wprowadzenia listu intencyjnego przy kwalifikacji na szkolenie specjalizacyjne. List ten wystawia jednostka gwarantująca zatrudnienie lekarza i na jego podstawie przyszły specjalista może otrzymać dodatkowe punkty. Pojawiają się opinie, że wprowadzenie dodatkowych uznaniowych warunków to wypaczenie zasad, które miały być oparte na jednym kryterium – wyniku egzaminu końcowego dla lekarzy lub dentystów. Jest to oceniane jako powrót do czasów nepotyzmu i koneksji.
Do projektu – za zgodą resortu – udało się wpisać propozycję wprowadzenia wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji. W obecnej wersji dodatek ten wynosiłby 500 zł za opiekę nad jednym lekarzem realizującym szkolenie specjalizacyjne i 1000 zł, kiedy przyszłych specjalistów pod opieką kierownika byłoby więcej.