Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 07-06-2019
FlexiOss®, czyli polska sztuczna kość, powstała w 2005 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i jest jednym z najbardziej innowacyjnych rodzimych patentów. Wynalazek ten opracowano na prośbę ortopedów o stworzenie biomateriału, którym podczas wszczepienia można łatwo i poręcznie manipulować i który przypominałby ludzką kość.
W 2019 r. biomateriał FlexiOss® został laureatem w prestiżowym konkursie NCBiR i PARP w kategorii produkt przyszłości przedsiębiorcy. Jak informuje „Gazeta Farmaceutyczna”, już od końca 2019 r. byłby wprowadzany na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne.
Polska sztuczna kość po namoczeniu w płynie (np. sól fizjologiczna, krew czy osocze) wchłania go i uzyskuje sprężyste własności. W trakcie operacji biomateriał może być dopasowany indywidualnie do wymiarów i kształtu ubytku przez cięcie lub zginanie, a dzięki wchłanianiu krwi w miejscu operacyjnym FlexiOss® zapobiega powstawania skrzepów. Ma zatem działanie hemostatyczne. Może być także nośnikiem leków przeciwbakteryjnych, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie antybiotyków w okresie pozabiegowym. Eliminuje też wystąpienie ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu.
Wobec tak dobrych parametrów preparat może być przeznaczony do wypełniania braków kości, które powstają w wyniku urazów mechanicznych bądź wskutek choroby. Z powodzeniem może być wykorzystywany w stomatologii przez chirurgów stomatologicznych, np. do wypełnienia ubytków po torbielach, w leczeniu przetok ustno-nosowych.