Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 06-05-2019
Nieprzyjemny zapach z ust może być wynikiem uwalniania do powietrza z organizmu związków lotnych, których obecność będzie wskazywać na możliwy proces chorobowy toczący się w organizmie. Wskaźnikami nowotworowego procesu chorobowego toczącego się w płucach i piersiach jest m.in. nadmierna ilość formaldehydu i etanu w wydychanym powietrzu. Detekcja tych składników będzie możliwa dzięki zastosowaniu technologii spektrometrii laserowej.
Dzięki uczonym z Uniwersytetu Warszawskiego będzie można wykrywać nowotwory płuc i piersi korzystając z wyników analizy biomarkerów w wydychanym powietrzu. Naukowcy pracujący nad tym zadaniem chcą, aby urządzenie do badań przesiewowych było tanie i mogło być wykorzystane w gabinecie każdego lekarza, również w gabinecie stomatologicznym. Samo badanie byłoby natomiast bezinwazyjne, proste i skuteczne. Pierwsze wyniki badań prowadzonych przez warszawskich naukowców mają pojawić się niebawem, natomiast formalne zakończenie projektu planowane jest na połowę 2021 r.
Wykorzystanie laserów do wykrywania związków lotnych w wydychanym powietrzu było możliwe dzięki postępowi w optoelektronice. W naszym kraju, dodatkowo, wytwarza się najlepsze na świecie fotodetektory w zakresie bliskiej i średniej podczerwieni.