Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 06-09-2018
We współczesnej stomatologii i protetyce dentystycznej kompozyty są szeroko stosowane. Niezależnie od rodzaju, materiał kompozytowy zawsze składa się z czterech podstawowych elementów. Są to:
-
Organiczna macierz polimerowa – najczęściej jest to aromatyczny lub uretanowy oligomer dimetakrylanu, który w celu uzyskania odpowiedniej lepkości rozcieńczamy jest dodatkiem monomeru albo cząsteczkami o małym ciężarze molekularnym.
-
Cząsteczki wypełniacza nieorganicznego – są one rozproszone w polimerowej macierzy organicznej. Tworzą je takie substancje, jak szkło, kwarc, krzemionka, nanocząsteczki krzemowe czy nanoplastry cyrkonowo-krzemowe. Od wielkości tych cząsteczek zależy typ kompozytu. Początkowo cząsteczki te były sferyczne, o wielkości 20-30 μm. W późniejszym czasie kształt tych cząsteczek był coraz bardziej nieregularny przy zachowaniu tej samej wielkości. Następnie wielkość cząsteczek uległa zmniejszeniu – wyróżniono tu dwie klasy cząstek: od 0,04 do 0,2 μm oraz nieco większych 4-3 μm. Kiedy w kompozytach zaczęto stosować cząsteczki obydwu wielkości, dało to początek materiałom hybrydowym. Najnowocześniejsze wersje kompozytów zawierają nanocząsteczki z krzemionki (ich wielkość to 2-20 nm) lub nanoklastry z cyrkonu i krzemu (o wielkości około 6 μm).
-
Czynnik łączący – należy do silanów. Czynniki te dodawane są przed spolimeryzowaniem macierzy, po to, aby połączyć część organiczną i nieorganiczną. Ich dodatek zwiększa wytrzymałość mechaniczną kompozytu.
-
System inicjator-akcelerator – jego elementy są niezbędne do przebiegu samoutwardzania w kompozytach chemoutwardzalnych, utwardzenia światłem w kompozytach światłoutwardzalnych oraz podwójnego utwardzania w kompozytach dualnych.
-
Barwniki – umożliwiają osiągnięcie idealnej estetyki wypełnień i uzupełnień protetycznych wykonanych z materiałów kompozytowych.