Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-07-2018
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił założenia planu finansowego na 2019 rok. Zaplanowano w nim wydatki w wysokości 82,5 mld złotych. Pomimo tego, że generalnie nakłady na zdrowie wzrosną o 5 mld złotych, to stomatologia otrzyma mniej, niż w tym roku. Budżet będzie okrojony także w odniesieniu do programów profilaktycznych. Nie jest to pocieszające zarówno dla pacjentów jak i lekarzy, a już szczególnie bolesne będzie to w odniesieniu do osób, których nie stać na leczenie zębów z prywatnej kieszeni.
Największy wzrost nakładów NFZ przewidział w przyszłym roku na leczenie rehabilitacyjne i wyroby medyczne. Niepełnosprawni mają otrzymać nielimitowany dostęp do rehabilitacji i będą mieli możliwość częstszej wymiany sprzętu medycznego.
Część kwoty, o którą wzrosło finansowanie na służbę zdrowia, przeznaczona zostanie na wynagrodzenie dla lekarzy i pielęgniarek. Od lipca tego roku planowane są już podwyżki wynagrodzenia dla części lekarzy zdobywających specjalizację oraz dla części specjalistów.
Eksperci uważają, że wzrost nakładów na służbę zdrowia przewidziany na przyszły rok nie zmniejszy kolejek. Powodem jest szybko przybywająca liczba osób starszych, czyli pacjentów najbardziej wymagających opieki wielu różnych specjalistów.