Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-07-2018
Technologia CAD/CAM silnie przyspieszyła rozwój stomatologii i protetyki stomatologicznej, usprawniła obsługę pacjentów oraz umożliwiła wykonywanie uzupełnień protetycznych perfekcyjnie dopasowanych do warunków panujących w jamie ustnej u konkretnego pacjenta. Zarówno stomatolodzy, jak technicy dentystyczni, którzy na co dzień w swojej pracy wykorzystują tę technologię, nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że jest to jeden z najlepszych wynalazków, jaki został zaadaptowany przez ich dziedziny zawodowe – i to pomimo wydatków poniesionych na nabycie tego systemu. Zakup systemu CAD/CAM do gabinetu lub laboratorium protetycznego zawsze jest bowiem inwestycją kosztowną, ale jednocześnie taką, którą warto było zrealizować.
Wśród zalet, które wymieniane są przez praktyków codziennie korzystających w swojej pracy zawodowej z możliwości systemu CAD/CAM, są: otwartość systemu, możliwość jego współpracy z innymi rozwiązaniami technologicznymi (na przykład korzystanie z wirtualnych platform, baz danych czy zdjęć), pełna kontrola nad procesem produkcji uzupełnienia protetycznego, przewidywalne rezultaty pracy, możliwość modyfikacji procesu planowania dzięki opcjom zapewnianym przez system, i odwrotnie: dopasowanie możliwości CAD/CAM pod realizację wytyczonych swoich planów.
Poza niewątpliwą użytecznością tego systemu i łatwością jego obsługi, niektóre obszary tego rozwiązania mogą utrudnić realizację zawodowych zadań zarówno stomatologowi jak i technikowi dentystycznemu. Największą bolączką jest brak możliwości wykorzystania w pełni dużego potencjału zapewnionego przez system CAD/CAM z powodu ograniczeń wynikających z posiadanego już sprzętu w gabinecie bądź w pracowni protetycznej. Głównie chodzi tu o niekompatybilność urządzeń, bądź posiadanie na stanie urządzeń starszego typu, które nie są dostosowane do współpracy z tak nowoczesnym rozwiązaniem jak CAD/CAM. W takiej sytuacji stomatolog czy technik dentystyczny albo muszą pogodzić się z ograniczoną możliwością wykorzystania potencjału oferowanego przez to mocno zaawansowane rozwiązanie technologiczne, albo zdecydują się na kolejny wydatek i zakup nowego sprzętu, który będzie współpracował z systemem CAD/CAM.
Czy kolejna kosztowna inwestycja jest konieczna? Nie, konieczna nie jest, ale to właśnie dzięki zaopatrzeniu gabinetu czy pracowni w sprzęt kompatybilny z systemem CAD/CAM docenia się w pełni szerokie możliwości, jakie daje to niezwykle użyteczne rozwiązanie technologiczne.