Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Dokąd zmierza cyfrowa stomatologia?
  • 29-06-2018
 

 

 

 

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowej napędza ewolucję współczesnej stomatologii i protetyki. Obecnie jednym z podstawowych systemów, który znajduje się w gabinetach i laboratoriach, jest CAD/CAM – technologia umożliwiająca sprawną i szybką obsługę pacjentów z wyraźnie zaznaczoną indywidualizacją wykonywanych prac. Współczesna stomatologia i protetyka na pewno nie zrezygnują z możliwości, jakie daje korzystanie z cyfrowych rozwiązań, niemniej na razie trudno przewidzieć, w którym kierunku faktycznie dziedziny te będą się rozwijać – bo sporą konkurencją mogą okazać się np. techniki biotechnologiczne ukierunkowane na hodowle tkankowe czy wykorzystanie komórek macierzystych.

 

Eksperci określają na razie kilka trendów wśród rozwiązań ściśle technologicznych, co do których przypuszcza się, że będą silnie wpływały na dalszy postęp w stomatologii i technice dentystycznej. Wymienia się tu daw ważne nurty:

  • druk 3D, a konkretnie wielomateriałowy druk 3D, gdyż nowoczesne drukarki dostosowane są do korzystania z wielu różnych tworzyw znajdujących zastosowanie w stomatologii i protetyce;

  • rozwój metod skanowania – będą jeszcze bardziej dokładne i umożliwią wykonywanie bardziej precyzyjnych prac protetycznych; pracuje się tu intensywnie nad rejestracją dynamiki ruchów powstających w układzie stomatognatycznym.

Szacuje się, że wszystkie elementy warunkujące postęp cyfrowej stomatologii i protetyki dentystycznej będą służyły zwiększeniu indywidualizacji prac przeznaczonych dla pacjenta. Dotyczy to zarówno kształtu, funkcji i sposobów mocowania tych prac w jamie ustnej pacjenta, a także doboru materiałów, dzięki któremu uzupełnienie będzie nie tylko bardzo dobrze dopasowane do konkretnych warunków w jamie ustnej, ale będzie również podkreślało na przykład osobowość czy modowe gusta pacjenta.

Cyfryzacja stomatologii i protetyki dentystycznej idzie zatem wyraźnie w kierunku indywidualizacji prac – zarówno w obszarze funkcjonalności, jak i designu rozwiązań przywracających lub wspomagających funkcjonowanie narządu żucia. Można przypuszczać, że dzięki temu spadnie liczba błędów podczas wykonywania prac i wzrośnie liczba zadowolonych pacjentów. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że pacjenci stają się coraz bardziej wymagający oraz wydłuża się czas życia i postępuje starzenie się społeczeństwa. Wymusi to na stomatologach i protetykach poszukiwanie coraz doskonalszych i bardziej estetycznych rozwiązań na przywrócenie funkcjonalnego i pięknego uśmiechu w podeszłym wieku.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS