Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 22-06-2018
Programów opieki stomatologicznej w szkole jest wiele. Który jest najskuteczniejszy?
Jak pokazują badania naukowców z NYU College of Dentistry, w przypadku dzieci wieloaspektowa profilaktyka stomatologiczna okazuje się skuteczniejsza w zachowaniu zdrowia zębów niż np. lakowanie i lakierowanie.
- Kompleksowy program profilaktyki jamy ustnej, w szczególności dla dzieci bez regularnego dostępu do opieki stomatologicznej, może być znacznie lepszy niż tradycyjne programy wykorzystujące uszczelnianie szkliwa – powiedział Richard Niederman, profesor i przewodniczący Wydziału Epidemiologii i Promocji Zdrowia w NYU Dentistry.
Uzyskane wyniki badań mogą być cenną wskazówka dla osób odpowiedzialnych za tworzenie programów profilaktycznych w naszym kraju, które dedykowane są dzieciom. Powód? W Polsce profilaktyka stomatologiczna traktowana jest nadal marginalnie, a w przypadku dzieci ogranicza się głównie do lakowania i lakierowania zębów trzonowych. Tymczasem wachlarz metod, dzięki którym dzieci mogą mieć zdrowsze zęby, jest szeroki i obejmuje m.in. informowanie oraz naukę technik szczotkowania. I dopiero zastosowanie razem zarówno edukacji, jak i czynnej ochrony zębów przed próchnicą przyniesie wymierny efekt w postaci zdrowszych zębów młodego pokolenia i następujących po nim – bo czym zakładając, że skorupka z młodu nasiąknie, tym na starość trąci, osoby, które w dzieciństwie przyzwyczają się do regularnego zapobiegania próchnicy, wpoją ten nawyk swoim dzieciom.