Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-04-2018
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, w tym roku świętuje 70-lecie swojego istnienia.
Ta – według rankingu „Perspektyw” – od lat najlepsza uczelnia województwa zachodniopomorskiego powstała w 1948 roku jako Akademia Lekarska. Uczelnia powstawała w mieście, które dopiero podnosiło się z ruin i co do którego część społeczeństwa polskiego wątpiła, czy pozostanie w polskich granicach. W dodatku było to miasto bez tradycji akademickich.
Startowano od zera, ponieważ brakowało wszystkiego: od kadr po zaplecze sprzętowe.
Pierwszym rektorem został Jakub Węgierko, jeden z najbardziej znanych specjalistów w historii leczenia cukrzycy w Polsce. Pierwsze budynki uczelni to obiekty leżące przy ul. Rybackiej oraz szpital PCK przekształcony w 1950 roku w szpital kliniczny.
Od 1950 r. na uczelni zaczęto zdobywać też pierwsze doktoraty. 26 lat później, bo w 1976 r. ówczesna Akademia zaczęła kształcić studentów zagranicznych.
Stomatologia powstała z przekształconego w 1992 r. drugiego Wydziału Lekarskiego (utworzonego w 1983). W 2010 r. Pomorska Akademia Medyczna przeobraziła się w Pomorski Uniwersytet Medyczny.
O największych sukcesach uniwersytetu mówi prof. Bogusław Machaliński, obecny rektor uczelni:
- (…) zespół chirurgów pod kierunkiem prof. Zielińskiego po raz pierwszy w Polsce przeszczepił wątrobę, zespół prof. Bohatyrowicza po raz pierwszy w Polsce przeszczepił część miednicy, prof. Grodzki rozpoczął przeszczepianie płuc, mamy osiągnięcia w kardiologii, nefrologii, badaniach przedklinicznych, badaniach komórkowych, wszystkiego wymienić nie sposób. Za prof. Jańczuka byliśmy najlepszym centrum stomatologii w kraju.
Wśród nowoczesnych realizacji wymienić należy: centrum nauk medycznych na bardzo wysokim poziomie i współpracę z otoczeniem gospodarczym. Obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny ma 4 wydziały: Lekarski z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Lekarsko-Stomatologiczny, Lekarsko-Biotechnologiczny i Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Oferuje 14 kierunków studiów. Studenci kształcą się pod kierunkiem 700 pracowników, w tym 92 profesorów, 98 doktorów habilitowanych i 385 doktorów.
Źródło: „Kurier Szczeciński”