Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

VAT w Niemczech
  • 12-01-2009
 

W Niemczech obowiązują dwie stawki podatku od towarów i usług; określona jest też pula czynności zwolnionych z tego podatku, przy czym techników dentystycznych i stomatologów dotyczy szczególnie ostatnia pozycja:

  1. Stawka VAT 19% - obowiązująca dla wszystkich czynności opodatkowanych za wyjątkiem jednoznacznie określonych i przeniesionych do puli czynności opodatkowanych preferencyjną stawką 7%.

  2. Stawka VAT 7% - obejmuje dostawy produktów spożywczych, kwiatów, książek, gazet czy usług transportu lokalnego w odległości do 50 km.

  3. Zwolnienie od podatku VAT: przysługuje m.in. na:świadczenie usług, dokonywane w ramach wykonywanego zawodu przez techników dentystycznych, dostarczanie protez dentystycznych przez stomatologów i techników dentystycznych; edukację dzieci i młodzieży, nauczanie szkolne i uniwersyteckie, niektóre usługi kulturalne, działalność ubezpieczeniową i reasekuracyjną, wiele operacji finansowych.

W niemieckim prawie podatkowym istnieje też możliwość zwolnienia od podatku z prawem do odliczenia, co odpowiada polskiemu opodatkowaniu stawką 0%. Dotyczy ona wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, importu gazu i energii elektrycznej, dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych poza terytorium Wspólnoty przez lub na rachunek nabywcy, który nie posiada siedziby na terytorium Niemiec.

Podatnik otrzymuje w Niemczech dwa numery identyfikacji podatkowej:

  • Steuernummer (StNr) nadawany przez organ podatkowy właściwy dla podatnika (dla polskich podatników to urząd w Oranienburgu) i dotyczący transakcji krajowych;

  • Umsatzsteuer – Identifikationsnummer, składający się z liter DE i 9 cyfr i wykorzystywany przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

- Dla polskich przedsiębiorców szczególne znaczenie mogą mieć przepisy o zwrocie niemieckiego VAT. Niemieckie prawo przewiduje możliwość ubiegania się o zwrot VAT, przedsiębiorcom, którzy nie dokonali obrotów na terytorium Niemiec, lub dokonali, ale VAT rozliczał nabywca. A także przedsiębiorcom: którzy wykonali czynności zwolnione od podatku, lub wystąpili o przeprowadzenie postępowania w sprawie odliczenia podatku, lub złożyli wniosek o jednorazowe opodatkowanie -tłumaczy specjalista z PricewaterhouseCoopers.

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS