Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 30-12-2008
Wiadomo, że słodycze nie sprzyjają zdrowiu zębów. Potwierdzają to nie tylko badania wpływu cukru na rozwój próchnicy w uzębieniu współcześnie żyjących ludzi, ale i obserwacje znacznie zdrowszych zębów u naszych przodków, których pokarm wolny był od białego pieczywa, cukru i niezdrowych dodatków.
Przedmiotem zainteresowania naukowców z Uniwersytetu Vanderbil. stało się niedawno menu niegdysiejszych mieszkańców Peru z północnej części tego kraju. Badacze zeskrobali nalot, który pozostał na zębach znalezionych w szczątkach ludzkich znajdujących się na terenach odkrywek archeologicznych. Okazało się, że pradawni Peruwiańczycy zajadali się głównie pokarmami roślinnymi: kabaczkami, fasolą, orzeszkami i lokalnymi owocami. Naukowcy opublikowali wyniki swojej pracy w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ogółem przebadano 39 zębów sprzed 9,2 tys. lat,
Kolejne badania mają wyjaśnić, czym dieta dawnych ludów różniła się od dzisiejszej. Wyniki tych badań mogą znacząco wpłynąć na zalecenia żywieniowe, mające na celu zachowanie zdrowia zębów i wnętrza jamy ustnej.
Źródło: „Dziennik”